مجموعه مقالات

مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو

مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو

مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو

مراقبت های قبل و بعد از کاشت مو

مراقبت های قبل از کاشت مو

به منظور حصول اطمینان از سلامت عمومی بیمار، آزمایشاتی انجام میشود تا علت ریزش مو تعیین شود.در صورت وجود بیماری خاص یا مشکلاتی در ریشه مو، ابتدا اقدامات لازم در جهت برطرف کردن آن به عمل می آید.از آنجایی که بعضی از داروها ممکن است آثار جانبی بر پروسه کاشت داشته باشند، توصیه میشود یک هفته قبل از عمل،پزشک متخصص را از تاریخچه بیماری و داروهای مصرفی خود، مطلع کنید.داروها و ویتامین های حاوی آسپرین، ایبوپروفن و ویتامین E ، احتمال خونریزی در عمل را افزایش میدهند و پروسه کاشت مو را دچار اختلال میکند. بنابراین باید به مدت دو هفته قبل از کاشت مو از مصرف این داروها اجتناب کنید.

با این وجود، در صورت لزوم، استفاده از استامینوفن بلامانع است. به منظور کنترل خونریزی حین عمل و بعد از آن، باید به مدت یک هفته قبل و بعد از کاشت، از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید.سیگار باعث میشود که زخم ها دیرتر جوش بخورد بنابراین باید به مدت دو هفته قبل از عمل از مصرف آن اجتناب کنید. قبل از کاشت، پیشنهاد میشود که حمام کنید و از هیچ نوع ژل یا تثبیت کننده مو استفاده نکنید. وعده غذای قبل از کاشت باید مختصر ولی مقوی باشد. بهتر است شب قبل از عمل، از نوشیدن مایعات زیاد خودداری کنید.

مراقبت های بعد از کاشت مو

باید یک روز بعد از عمل به کلینیک مراجعه کنید تا کادر پزشکی، پانسمال را تعویض کنند و شستشوی اولیه سر را انجام دهند. لازم به ذکر است که شستشوی روزانه سر از اهمیت بالایی برخوردار است .چراکه منجر میشود خون، بتادین و آثار باقی مانده از عمل پاک شده و احتمال خارشِ بعد از کاشت را کاهش دهد .در عین حال، جای زخم ها سریعتر بهبود یابد. تمامی مراحل شستشوی سر بصورت عملی و رودر رو به بیمار آموزش داده میشود. توصیه میشود که روز بعد از عمل، کاملا استراحت کرده و برای خوابیدنِ صحیح، تا دو هفته ، دو بالشت نرم را به نحوی زیر سرخود قرار دهید که زاویه 45 درجه و نیمه نشسته داشته باشید.

به مدت یک هفته از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ناپروکسن، بروفن و مسکن های دیگر خودداری کنید. طی دو هفته ی اول، فعالیت بدنی شدید ممنوع است. همچنین باید از فعالیت هایی مثل شنا، سونا، فوتبال،حمام آفتاب و روابط زناشویی خودداری کنید. بعد از استراحت اولیه، میتوانید به سر کار خود بازگردید . فقط باید مراقب باشید که سرتان با جایی برخورد نکند و در تماس مستقیم آفتاب قرار نگیرد.

به مدت 45 روز از رنگ کردن مو و کوتاهی مو خودداری کنید.

رزرو وقت درمان
تماس