مجموعه مقالات

تزریق چربی

‌ ۳/۵ علت در نکته طلایی از زبان یک پزشک ماهر در مورد تزریق چربی:

 

1.دردهه ۹۰ میلادی پزشکی به نام سیدنی کلمن بررسی های خود در مورد علت پیری صورت را به شکل مفصل منتشر کرد. طبق تئوری کلمن علت اصلی پیری صورت نه افتادگی پوست بلکه تحلیل رفتن تدریجی بافت نرم صورت خصوصاً بافت چربی زیر پوستی می باشد و این تحلیل واز بین رفتن منجر به خالی شدن تدریجی کیسه پوستی صورت و کمک به ایجاد چین و چروک ها و تغییرات ظاهری صورت می شود. کلمن برای اثبات این ادعا بیماران بسیاری را معرفی کرد که بدون استفاده از اعمال جراحی نتایج چشمگیری از تزریق چربی گرفته بودند.در عین حال کلمن بیمارانی را نشان داد که به دنبال عمل جراحی لیفت صورت یا عمل جراحی پلاستیک پلک ها دچار عوارضی مثل نمای مصنوعی و استخوانی صورت یا چشم های گودرفته شده بودند وبا تزریق چربی نمایی طبیعی وبسیار مطلوب تر به دست آورده بودند.

 

2.نکته دیگری که باعث رواج تزریق چربی در سال های اخیر شد تغییرات و ظرافت هایی بود که کلمن در روش برداشت و تزریق چربی به وجود آورد .قبل از کلمن تزریق چربی معمولاًماندگاری قابل توجه و قابل پیش بینی نداشت اما کلمن نشان داد که به وسیله تکنیک دقیق، چربی ماندگارترین نوع پرکننده بافتی (فیلرهای بافت نرم) است و بیماران بسیاری را معرفی کرد که سال های سال چربی تزریقی را حفظ کرده بودند و در بسیاری از آنها تزریق چربی نتایج دائمی داشت.

 

3.به رغم وارد شدن پرکننده های (فیلر)قابل جذب و غیر قابل جذب فراوان به بازار دهه۷۰میلادی(که طبق آخرین بررسی های سال۲۰۰۸ در حال حاضر ۹۰نوع فیلر از ۳۰تولید کننده بزرگ در دنیا ساخته می شود)هنوز هم در میان پرکننده های نسج نرم (soft tissue fillers)چربی طولانی ترین، طبیعی ترین و قابل دسترس ترین نوع پرکننده است.

 

3/5.از سالها قبل به تجربه مشاهده شده بود که در افرادی که تحت عمل تزریق چربی قرار می گیرند کیفیت پوست روی محل تزریق بهتر می شود به این معنی که قوام ،شفافیت،رنگ و لک های محل بهبود قابل توجه می یابد. با رواج مطالعات سلول های بنیادی در دهه ۹۰میلادی مشخص شد که یکی از بهترین منابع سلول های بنیادی در فرد بالغ بافت چربی است و این سلول های بنیادی موجود در بافت چربی قابلیت تبدیل به بسیاری از سلول ها مثل سلول چربی ،سلول عضلانی ،سلول عصبی ،سلول غضروفی ،سلول استخوانی و سلول های عروقی را دارند و لذا در حال حاضر چنین تصور می شود که سلول های بنیادی که هنگام تزریق چربی زیر پوست وارد می شوند با تبدیل شدن به سلول های مورد نیاز و تحریک سلول های خود بافت موجب بهبود کیفیت بافتی می شوند . مجموعه این ۴عامل باعث آن شده است که در حال حاضر تزریق (پیوند )چربی بهترین و مهمترین روش جوان سازی صورت باشد و به تنهایی یابه همراه اعمال جراحی نتایج شگرف و خیره کننده ای ایجاد کند.