مجموعه مقالات

کاشت-مو-طبیعی-سر

کاشت مو

کاشت مو

کاشت موی طبیعی جزو مؤثرترین روش‌های درمانی ارائه شده برای جبران موهای ریخته شده می باشد ، کاشت موی طبیعی که ترمیم موها و بازیابی موهای از دست رفته کمک شایانی می نماید، زیبایی ، جوانی و جذابیت از دست رفته را احیا کرده و به فرد چهره ی ایده آل و زیبایی را ارائه خواهد کرد . کاشت موی طبیعی که در کلینیک زیبایی بهرویان با استفاده از آخرین متد روز دنیا و توسط تیم متخصص و فوق تخصص کاشت مو انجام می شود نتایج آایده ال ، دائمی و ظاهری طبیعی را برای فرد به همراه خواهد آورد .

فوائد کاشت مو

در کاشت مو طبیعی، واحدهای فولیکولی مو از ناحیه اهداکننده مو که اغلب موی پشت سر است جدا می‌شود و به ناحیه دریافت‌کننده (ناحیه طاس سر) انتقال داده می‌شود.این اقدام باعث پر پشت شدن موها و افزایش تراکم آن می شود که می توان از مهم ترین مزایای آن از بین بردن طاسی های دائمی را اشاره کرد . کاشت موی سر و کاشت مو ابرو روشی ایمن است که هیچ گونه عارضه ای برای فرد در پی نخواهد داشت ، دوره بهبودی بعد از کاشت مو بسیار کوتاه است و فرد در کم ترین زمان ممکن به نتایج مثبتی خواهد رسید . مسئله‌ای که در موفقیت و اثرگذاری این عمل بسیار مهم است این است که جراحی که این روش را انجام می‌دهد باید مهارت و تجربه بالایی داشته باشد.

یکی از مهم ترین و موثر ترین درمان ها برای طاسی سر ، و ریزش موها کاشت مو به روش طبیعی است . که می تواند علاوه بر جبران موهای از دست رفته ، شادابی و جوانی را به چهره ی فرد باز گرداند.

تعریف کاشت مو

کاشت مو روشی مطمئن برای درمان کم مویی و ریزش مو است که باعث می شود موهای شما پرپشت شوند و طراوت و شادابی جوانی را به فرد بازگرداند.
در کاشت مو واحدهای فولیکولی مو را از ناحیه اهدا کننده  جدا می کنند و به ناحیه ی دریافت کننده انتقال می دهند. معمولا ناحیه ی اهدا کننده مو پشت سر می باشد و ناحیه ی دریافت کننده ناحیه ی طاس سر می باشد.
کاشت مو یک عمل سرپایی است که نیازی به بیهوشی ندارد. با انجام بی حسی می توان این عمل را به راحتی انجام داد. بعد از انجام کاشت مو پانسمان بر روی سر گذاشته می شود. فردای آن روز بیمار برای تعویض پانسمان باید به پزشک مراجعه کند. پزشک وی را معاینه می کند و شستشو انجام خواهد شد.
روز دوم بعد از عمل بیمار می تواند به حمام برود اما نباید محل کاشت مو دستکاری شود. دلمه های ایجاد شده تا روز پانزدهم کم کم از بین خواهد رفت. موهایی که کاشته شده اند تا ۲ هفته رشد خواهند کرد. این بدین معناست که پیوندها با موفقیت انجام شده است.

کاشت مو

بعد از کاشت مو چه اتفاقی می افتد ؟

توجه داشته باشید که از هفته سوم درصد زیادی از موهای کاشته شده ریزش خواهند کرد ولی ریشه ی موها زنده می مانند. از ماه سوم موهای جدید ظاهر می شوند. ابتدا موهای شما ممکن است نازک و کرکی باشند اما به مرور زمان موهایتان ضخیم می شوند و رشدشان عادی خواهد شد. حتی ممکن است که همراه با ریزش موهای کاشته شده برخی از موهای قبلی بیمار نیز دچار ریزش شوند. ممکن است این روند تا ۴ ماه ادامه داشته باشد اما جای نگرانی نیست زیرا ممکن است که موهای قبلی تان نیز وارد فاز استراحت شوند و به این دلیل دچار ریزش شوند. در واقع به این حالت شوک می گویند. با ایجاد شوک موهای شما ممکن است مدتی حتی کم پشت تر از قبل شوند. اما بعد از گذشت چندین ماه رشد موهای شما بیشتر خواهد شد و بی شک نتایج مطلوب تری را خواهید دید.

مزایای ویژه کاشت موی طبیعی :این روش کم تهاجم بوده و آسیبی به پوست سر وارد نمی کند
امکان جراحی با بی حسی موضعی وجود دارد
جای زخم بسیار کمی ایجاد می شود
دوره نقاهت آن بسیار کم بوده و می تواند نتایج را به زودی نشان دهد
نیازهای درمانی کمی بعد از عمل لازم است
نواحی برداشت واحدهای فولیکولی بیشتر و امکان استخراج حتی از موی بدن (BHT)
بهترین روش برای موارد خاص و کوچک (بهترین روش بازسازی ابرو)

افراد مناسب برای کاشت مو

برای اینکه متوجه شوید که کاشت مو برای شما مناسب است یا خیر باید برخی از علل را بررسی نمایید.

سن:
هرچند که کاشت مو محدودیت سنی ندارد، اما افرادی که در سنین ۱۸ تا ۲۵ سال هستند باید بررسی های دقیق و تخصصی برای علت ریزش موی آن ها  انجام شود. در صورتی که عاملی به جز موارد ژنتیکی و یا تغییرات پوستی در این امر دخیل باشد ، ابتدا شیوه های درمانی به کار گرفته خواهد شد و در صورتی که بیمار نتیجه ای دریافت ننمود و ریزش موها درمان نشد ، کاشت موی طبیعی توصیه خواهد شد . به یاد داشته باشید که تشخیص نوع درمان با متخصص پوست ، مو و زیبایی خواهد بود .

وضعیت سلامت:
نیاز است که وضعیت سلامت فرد با انجام آزمایشات لازم مورد بررسی قرار گیرد.

بانک مو:
بانک مو نقش موثری در نتیجه ی کاشت مو دارد. افرادی که ناحیه ی پشت سرشان تراکم بالایی دارد کاندیدای بهتری برای انجام کاشت مو هستند. اما با پیشرفت علم و به کمک متدهای جدید افرادی هم که موهایشان تراکم کم دارد می توانند کاشت مو را انجام دهند و شاهد نتایج رضایت بخشی باشند.

میزان شلی پوست:
شلی پوست نقش موثری در نتیجه کاشت مو دارد. با توجه به میزان شلی پوست باید کاشت مو و بخیه انجام شود. میزان شلی پوست را پزشک بررسی خواهد کرد.

موارد کلی در رابطه با افراد مناسب برای کاشت مو

 • مردانی که که ریزش موی هورمونی و یا ژنتیکی دارند و موهای خود را به طور کامل از دست نداده اند .
 • خانم های که در قسمت جلوی سر موهای نازک و کم پشتی دارند و لی در قسمت پشت سر تراکم موها برای کاشت مو به اندازه کافی وجود دارد .
 • کسانی که کاشت مو با روش  FUT انجام داده اند و بعد از گذشت مدتی موهایشان حالت غیر طبیعی به خود گرفته است .

موارد منع شده برای کاشت مو

 • کسانی که به دیابت مبتلا هستند ممکن است کاشت مو مانند افراد عادی برای آنها موفقیت آمیز نباشد و به همین دلیل کاشت مو با ریسک بالاتری برای  آنها انجام می گیرد .
 • کسانی که به فشار خون مبتلا هستند پیش از کاشت مو باید بیماری خود را کنترل کرده باشند
 • بیماری های پوستی در قسمت سر پیش از کاشت مو باید برطرف شوند.

روشهای کاشت مو

کاشت مو معمولا به روش های زیر انجام می شود:

کاشت مو به روش FUT

در این روش مقداری کمی مو را از ناحیه ی اهدا کننده که معمولا پشت سر است برداشته و به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شوند. هر گرافت شامل ۱ الی ۴ تار مو می باشد. بعد از بزرگنمایی با میکروسکوپ، گرافت ها را در محل دریافت کننده قرار می دهند.

این روش شامل ۴ مرحله می باشد که عبارتند از:

• برداشت مو از ناحیه اهدا کننده
• آماده سازی گرافت
• ایجاد ناحیه دریافت کننده
• قرار دادن گرافت

کاشت مو به روش FIT

در این روش کاشت مو ، واحدهای فولیکولی را با استفاده از یک پانج خیلی ریز یکی یکی برداشته و در محل دریافت می کارند. این روش کاشت مو معمولا برای افرادی انجام می شود که دارای بانک موی مناسب باشند. در این روش در صورتی که بانک مو ضعیف باشد می توان از موهای بدن نیز استفاده نمود.به طور خلاصه کاشت مو به روش FIT شامل مراحل زیر می باشند :

 • پس از اینکه موها با ماشین کوتاه شد قسمت برداشت موها  از بانک مو علامت گذاری می شود موهای بانک مو معمولا در پشت سر هستند که مقاوم تر هستند .
 • حال خط موی جدید برای بیمار مشخص می شود هر چقدر این خط به درستی  توسط متخصصین کلینیک زیبایی طراحی شود نتیجه کاشت مو طبیعی تر خواهد بود.
 •  پوست سر ضد عفونی می شود و با لیدوکایین بی حسی موضعی برای وی انجام میگیرد و پیوند مو آغاز میگردد.
 •  بوسیله پانچ های کوچک و با استفاده از عینک هایی که بزرگ نمایی انجام می دهند برداشت موها از بانک مو آغاز می شود .پانچ حرکت چرخشی دارد و وارد زیر پوست میشود و به قسمت پیاز مو آسیبی وارد نکرده و آن را بدون لطمه خارج می کند .
 •  پشت سر پانسمان می شود و فولیکول ها در ظرف های مخصوص در کلینیک زیبایی نگه داری می شوند.
 • بعد از بی حسی مناطق طاسی با استفاده از تیغ های مخصوص سوراخ هایی ایجاد می شود این شکاف ها به اندازهیک تادو میلی متر هستند.
 •   در نهایت گرافت های  مو تک به تک وارد سوراخ ها می شود در این مرحله باید ریشه مو  مرطوب نگه داشته شود تا آسیبی به آنها وارد نشود.

مزایای کاشت مو به روش FIT

 • این روش کم تهاجمی بوده و در آن گرافت ها و بافت های مجاور به صورت جدا و با پانچ های مخصوص از پوست سر جدا می شود و در  پوست هیچ گونه برشی ایجاد نخواهد شد به همین دلیل افراد زیادی هستند که به دلیل کم تهاجمی بودن آن روش کاشت مو FIT را  ترجیح می دهند .
 • کم شدن جای زخم : با اینکه بسیاری از متخصصان کاشت مو  روش FUT را با دقت هر چه بیشتر انجام می دهند به گونه ایی که ردی از زخم دیده نشده و در میان موها پنهان می شود اما به هر حال پوست سر  مقداری در این قسمت کشیده می شود  و در برخی موارد  جای زخم  مقداری شکلی برجسته به خود می گیرد.
 • مدت  زمان انجام کاشت مو کمتر است که دوره بهبودی سریع تر شکل می گیرد  و بعد از کاشت مو  نیازهای درمانی کمتری احتیاج پیدا خواهید کرد.این امر به دلیل کم تهاجمی تر بودن روش FIT است و از بخیه استفاده نمی شود زیرا در صورت ایجاد زخم و همچنین بخیه شما باید دوباره به پزشک خود برای برداشتن بخیه ها مراجعه کنید و همچنین باید  از زخم ها مراقبت کنید.

ریزش مو بعد از کاشت مو

در ابتدا موهای کاشته شده تا بیست روز رشد پیدا می کند و به اندازه قابل ملاحظه ایی بلند می شود و بعد از گذشت تقریبا یک ماه، موها وارد مراحله  دیگر می شوند و شروع به ریزش می کنند که این امر نه به فرد بستگی دارد و نه به متخصصی که  کاشت مو را انجام داده است وتنها افراد نادری هستند که بعد از کاشت مو دچار ریزش مو نمی شوند  که هنوز هم دلایل آن مشخص نیست .
پس از اینکه موها ریزش پیدا می کنند موها به حالت خواب می روند و به مدت تقریبا سه ماه رشدی پیدا نمی کنند و پس از طی شدن این دوره رشد دائمی موها آغاز می شود که می توانید رشد موهای کاشته شده را به مانند دیگر مو های خود مشاهده  کنید و آنها را اصلاح کنید .

اقدامات قبل و بعد از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو
قبل از کاشت مو لازم است که مشاوره ای با پزشک انجام گیرد تا اطلاعات لازم در اختیار بیمار قرار گیرد و توصیه های لازم توسط پزشک به وی ارائه شود تا عمل با موفقیت انجام گیرد.
لازم است که یک هفته قبل از کاشت مو از مصرف دخانیات خودداری نمایید و همچنین مشروبات الکلی مصرف ننمایید.

یکی از اقدامات مهم قبل از کاشت مو قطع مصرف داروهای ضد انعقاد مثل آسپیرین و وارفارین است که باید از چند روز قبل انجام شود.

روز عمل نیز باید موهایتان را چندین بار با شامپو بشویید و مایعات زیاد ننوشید.

مراقبت های بعد از کاشت مو
بعد از کاشت مو نیز باید اقدامات و مراقبت های لازم صورت گیرد تا فرد هر چه زودتر به بهبودی دست یابد. برخی از مراقبت های مهم بعد از کاشت مو عبارتند از:
• استفاده از کمپرس یخ هر یک ربع یک بار
• عدم انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سخت و خم شدن
• استفاده از دو بالشت نرم در هنگام خواب
• عدم مصرف داروهایی مانند آسپرین، ناپروکسن، بروفن و مسکن های دیگر
• عدم رنگ کردن و کوتاه نمودن مو تا یک ماه بعد از کاشت مو
• شستن موها با شامپوی ملایم مانند شامپو بچه و با ملایمت

شستشوی سر پس از کاشت مو یکی از نکات مهم  می باشد، اشخاص پس از کاشت مو در زمان شستن موها نهایت دقت را داشته باشند و تمامی مراحل شستشوی سر بصورت عملی و رودر رو به بیمار آموزش داده میشود.

سوالات کاشت مو

چه افرادی واجد شرایط کاشت ابرو هستند؟
معمولا افرادی که ابروهای تکه ای دارند و یا ابروهایشان ظریف است و تراکم کمی دارد می توانند به راحتی کاشت ابرو را انجام دهند. البته موفقیت در این کاشت بستگی به دقت و تبحر پزشک دارد.

آیا می توان موهای کاشته شده را فر و رنگ کرد؟
بله موهای کاشته شده شما مانند موهای طبیعی تان هستند و به راحتی می توان آنها را رنگ یا فر نمود اما در ماه اول بعد از کاشت مو از این کار بپرهیزید.

آیا می توان مو را از شخص دیگر گرفت و پیوند زد؟
خیر. این اقدام امکان پذیر نمی باشد. زیرا سیستم ایمنی و خصوصیات بافتی هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد و اگر این کار صورت گیرد موهای کاشته شده پس زده می شوند و پیوند انجام نخواهد گرفت.

آیا بعد از کاشت مو، ناحیه ی پشت سر خالی می شود؟
با توجه به اینکه از پشت سر به عنوان بانک مو استفاده می شود ممکن است برخی از افراد نگران خالی شدن پشت سرشان باشند. اما این گونه نیست. درست است که موهای برداشته شده مجدد رشد نخواهند کرد اما پزشک با تکنیک های مخصوص طوری موها را بر می دارد که در پشت سر مشخص نیست. در واقع این محل در زیر خواب موهای پشت سر مخفی می شود.

آیا کاشت مو دردناک است؟
کاشت مو یک عمل سرپایی است که با بی حسی انجام می شود و تنها دردی که بیمار حس می کند تزریق ماده بی حسی است.

اگر قسمتی از پوست سر سوخته باشد امکان کاشت مو وجود دارد یا خیر؟
بله. در ناحیه ای که سوختگی در سر و صورت باشد می توان با عمل کاشت مو آن ناحیه را اصلاح نمود.

آیا برای کاشت مو باید موها تراشیده یا کوتاه شوند؟
بله. جهت پیشگیری از عفونت و سهولت در برداشت مو قبل از کاشت مو باید موهای فرد ماشین شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
باتشکر، مدیریت سایت کلینیک بهرویان

Comments (۶)

 • مجید Reply

  با سلام بنده میخوام کاشت مو انجام بدم چه کاری باید انجام بدم

  آبان ۱, ۱۳۹۶ at ۶:۵۲ ب.ظ
  • aysan moradian Reply

   سلام.وقتتون بخیر.با تلفن های ۲۶۶۵۳۳۰۸-۰۲۱ یا ۲۶۶۵۳۳۱۹ تماس بگیرید

   آبان ۱۶, ۱۳۹۶ at ۱:۲۲ ب.ظ
 • بهزاد Reply

  با سلام و خسته نباشید در مورد قیمت کاشت هم توضیح دهید .ایا ایدی تلگرام دارید اگه دارید بفرستید باتشکر

  آذر ۲۱, ۱۳۹۶ at ۱۱:۱۷ ب.ظ
  • aysan moradian Reply

   سلام.وقت شما بخیر
   behrooyanclinic_bot بات کیلینیک
   behroyaanclinic@
   behrooyanclinic اینستاگرام کلینیک

   آذر ۲۲, ۱۳۹۶ at ۱:۱۱ ب.ظ
 • حمید Reply

  باسلام خدمت شما. من یک بار کاشت مو داشتم.رضایت کافی ندارم. موهای بدن من بسیار رشد زیاد و زخیم میباشند میتوانم از روش bht استفاده کنم

  اسفند ۵, ۱۳۹۶ at ۲:۳۰ ق.ظ
  • aysan moradian Reply

   سلام.وقتتون بخیر
   لطفا با مشاورین ما تماس بگیرید
   ۲۶۶۵۳۳۰۸
   ۲۶۶۵۳۳۱۲

   اسفند ۹, ۱۳۹۶ at ۱۰:۰۱ ق.ظ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *