مجموعه مقالات

جوانسازی با سلول درمانی

با سلول درمانی پوستی جوان داشته باشید

با سلول درمانی پوستی جوان داشته باشید

جوانسازی با سلول درمانی

باتبدیل سلولهای بنیادی به انواع سلولهای خونی ,توجه دانشمندان و پژوهشگران به طرف تبدیل این سلولها
به سایر سلولهای تخصص یافته بافتهای دیگر معطوف گردیده است.
پیشرفت مطالعات نشان داد که در کلیه بافتهای بدن انواعی از سلولهای بنیادی یافت می شوند که توانایی
تبدیل به سلولهای تخصص یافته همان بافت را دارند.
این سلول ها در مواقع ضروری اختلال بافتی تکثیر پیدا می کنند، که به علت داشتن همین توانایی،
به آنها نام سلول بنیادی داده شده است.

سلولهای بنیادی با 2 ویژگی از سایر سلولها متمایز می شوند :

با توجه به اینکه سلول درمانی یک روش درمانی ایده آل است، مدارک زیادی در دست است که نشان می دهد پوست انسان یک منبع بزرگ برای استخراج سلولهای بنیادی شامل سلولهای بنیادی خونساز و عصبی است. سلولهای بنیادی بهترین انتخاب برای سلول درمانی است زیرا دارای توانایی تکثیر و تمایز در حد بالایی هستند. سلولهای بنیادی پوست از نوع تک توان بوده و شامل سلولهای فیبروبلاست، ملانوسیت و کراتینوسیت هستند.

سلولهای فیبروبلاست نقش مهمی در حفظ داربست بافت پیوندی دارند و عملکرد اصلی آنها تولید پروتئین کلاژن می باشد.
جستجو جهت یافتن درمانی مناسب برای از بین بردن چین و چروک و جوشگاههای ناشی از آکنه
و نقایص پوستی همواره یکی از مباحث مورد علاقه پژوهشگران، پزشکان متخصص پوست و جراحان زیبایی بوده است.
جدیدترین تکنیک در این میان استفاده از سلولهای بنیادی پوست خود فرد به عنوان یک ماده پرکننده
زنده است که توانایی تکثیر و نیز تولید کلاژن را دارد که ماده اصلی قوام ظاهر جوان پوست می باشد.

چگونگی جوانسازی پوست با سلول درمانی

در این مطالعات، ابتدا سلولهای فیبروبلاست از قطعه کوچکی از پوست بیمار استحصال گردیده و سپس در محیط کشت اختصاصی تکثیر می شود. سپس سلولهای تکثیر شده مجددا به محل فرو رفتگی پوست مانند چین و چروکها یا جوشگاههای ایجاد شده پس از زخم یا محل آکنه یا جوشگاههای ناشی از آسیب تزریق می گردد. فیبروبلاست در محل تزریق شروع به تولید کلاژن کرده و محل فرو رفتگی یا نقص پوستی را پر می کند که این موضوع با میکروسکوپ الکترونی مورد تایید قرار گرفته است. بامطالعه ای که در سال 2012 در آمریکا انجام شد،

372 نفر تحت تزریق سه جلسه به فواصل 5 هفته در چروکهای نازولبیال یا خط خنده متوسط تا شدید قرار گرفتند. نتایج نشان داد 88٪از افراد تحت درمان با فیبروبلاست اتولوگ حداقل یک درجه بهبودی در ارزیابی توسط خود فرد طی 2 ماه داشتند و از نظر پزشک، 64٪افراد تحت درمان با فیبروبلاست اتولوگ حداقل یک درجه بهبودی نشان دادند. نتایج نشان داد فیبروبلاست اتولوگ یک درمان بیخطر و مؤثر در چروک نازولبیال است و دسترسی به سلول درمانی اتولوگ میتواند آغازی از فرآیند جدید در زیبایی محسوب شود.

در این روش که در واقع یک روش سلولی خویش سازگار می باشد، سلولها متعلق به خود فرد بوده و لذا سیستم ایمنی فرد تحریک نمی شود و اثر دراز مدت آن از نکاتی است  که ارجحیت این روش را نسبت به سایر روش های تزریق مواد پرکننده مثل تزریق اسید هیالورونیک نشان می دهند، زیرا پایداری اثر در پرکننده هایی مثل اسید هیالورونیک موقتی و در حد چند ماه میباشد.

درمان ویتیلیگو با سلول درمانی

ویتیلیگو یک بیماری مهم است که از اختلال رنگدانه ای ناشی می شود، در این بیماری سلولهای ملانوسیت توانایی تولید ملانین را از دست می دهند و لکه های سفید رنگی روی پوست ایجاد می شود که ظهور این لکه ها منشا مشکلات اجتماعی و روانی متعددی است.

در روش سلول درمانی، ابتدا قطعه کوچکی از پوست بیمار برداشته شده و سلولهای ملانوسیت پس از فعل و انفعالاتی استحصال شده و در محیط کشت اختصاصی نگهداری می شوند. این ملانوسیتها روی یک صفحه ویژه حفظ شده و سپس در محل ضایعه زخم ایجاد شده و لایه سلولهای ملانوسیت تهیه شده در محل زخم گذاشته می شود. میزان موفقیت درمان در این روش بین 70% تا 30% بوده و از این روش به عنوان آخرین خط درمان در موارد مقاوم به درمان استفاده می شود.مورد استفاده دیگر از روش سلول درمانی، استفاده از کشت سلولهای کراتینوسیت در محل زخمهای ناشی از بیماریهای مختلف می باشد. با توجه به اینکه کراتینوسیتها در طی پدیده ترمیم زخم تزاید یافته و سطح درم را می پوشاند، ستفاده از کراتینوسیتهای کشت داده شده می تواند به عنوان سدی جهت جلوگیری از عفونت، زخم را مرطوب نگه داشته و سبب تسریع بهبودی زخم شود.

عمده مطالعات انجام گرفته توسط کشت کراتینوسیتها در زخمهای پوستی به طور متوسط 25% الی 85% بهبودی در کاهش اندازه زخمها مشاهده شده است.علاوه بر سایر اقدامات ضروری برای مراقبت از بیمار سوختگی مداخلات خدمات نیز به منظور برداشتن بافتهای سوخته غیر قابل بازگشت و یا بستن زخم ها انجام می گیرد.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک زیبایی بهرویان

رزرو وقت درمان
تماس