مجموعه مقالات

چگونگی انجام تزریق چربی

تزریق چربی در صورت

 

تزریق چربی در صورت به معنای برداشت چربی از قسمتی از بدن و انتقال آن به صورت همان فرد است. معمولا چربی مورد نیاز از ران یا پهلو یا شکم گرفته می شود. سلول های چربی بعد از تزریق در ناحیه صورت، خون رسانی شده و با بدن جوش می خورد و قسمتی از بافت صورت می شود. تزریق چربی نیاز به بیهوشی و بستری ندارد و سرپایی (با کمک بیحسی موضعی) انجام می شود.

 

کاربرد های تزریق چربی در صورت :

 

– پر کردن مناطق فرو رفته صورت مثل گودی زیر چشم ها، شقیقه ها

 

– پر کردن خط خنده و خطوط اطراف دهان

 

– برجسته کردن گونه ها ، برجسته کردن لب ها، برجسته کردن چانه

 

– پر کردن گودی ناشی از جوش صورت و یا بریدگی های قدیمی

 

– در افرادی که به طور ارثی یا به خاطر بالارفتن سن، چربی صورتشان کم شده و صورت لاغر و کشیده دارند تزریق چربی باعث پر شدن صورت ، کشیده شدن پوست و از بین رفتن چین و چروک وافتادگی پوست می شود.

– یکی از خواص جالب تزریق چربی جوان سازی پوست صورت است. افرادی که تزریق چربی می کنند بعد از مدتی متوجه می شوند کیفیت پوستشان بهتر شده و این به خاطر وجود سلول های بنیادی در بافت چربی است.

چربی بهتر است یا ژل؟

 

تصمیم گیری درباره تزریق ژل یا چربی به شرایط هر فرد بستگی دارد و باید مزایا و معایب هر کدام را در نظر گرفت:

 

– اگر بیمار فقط قصد پرکردن خط خنده را دارد یا به مختصر حجم دهی در خط لب نیاز داد تزریق 1 یا 2 سی سی ژل کافی است و نیاز به تزریق چربی نیست. اما در مواردی که صورت بیمار به حجم زیاد برای پر شدن نیاز دارد (مثلا بالاتر از 10 سی سی) تزریق چربی انتخاب اول است زیرا امکان جابجایی ژل در صورت وجود دارد و حتی ممکن است در لمس سفت و غیرطبیعی باشد در حالی که چربی جابجا نمی شود و قوام آن در لمس نرم و طبیعی است. ضمنا تزریق حجم زیاد از ژل واقعا مقرون به صرفه نیست.

 

– با این که احتمال حساسیت به ژل های هیالورونیک اسید مرغوب(دارای مجوز) بسیار کم است ولی به هرحال ژل جسم خارجی است و ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی به شکل قرمزی و تورم شود. این درحالی است که چربی از بدن خود فرد تهیه می شود و کاملا طبیعی است.

 

– اثر ژل موقتی است و لازم است هر 6 ماه تا 1 سال تکرار شود ولی 30 تا70 درصد از چربی تزریق شده زنده می ماند و دائمی می شود.

 

– ژل های نامرغوب مثل ژل پاژ بعد از تزریق جا به جا می شود ولی چربی بافت زنده است و بعد از تزریق کاملا با بافت صورت یکپارچه می شود و حرکت نمی کند. چربی در لمس نرم و طبیعی است .

 

– تزریق چربی 1 تا 3 ساعت طول می کشد ولی تزریق ژل ظرف یک ربع انجام می شود. تزریق چربی دوره نقاهت طولانی تری دارد. معمولا بیمار بعد از تزریق چربی چند روز ورم و کبودی خواهد داشت درحالی که معمولا تزریق ژل این مشکلات را ندارد.

 

– تکنیک تزریق چربی به سادگی تزریق ژل نیست و تخصص و تبحر پزشک نقش مهمی در نتیجه عمل دارد. اگر این کار با تکنیک های قدیمی انجام شود چربی تزریق شده ظرف چند هفته آب شده و از بین می رود در حالی که در تزریق ژل این مشکل وجود ندارد.

ماندگاری چربی تزریق شده در صورت چقدر است؟

تزریق چربی در افراد مختلف نتایج متفاوتی دارد و قابل پیش بینی نیست و حتی در یک فرد میزان ماندگاری چربی تزریق شده در نواحی مختلف صورت متفاوت است. در ناحیه گونه و زیر چشم و شقیقه ها ماندگاری چربی بیشتر است ولی در ناحیه خط خنده ، لب ها و چانه بدليل تحرك زیاد اين نواحی هنگام حرف زدن و يا غذا خوردن ماندگاری چربی كمتر است. به همين علت نياز به انجام مرحله دوم و گاها سوم در اين نواحی وجود دارد. معمولا نوبت دوم تزریق چربی 6-4 ماه بعد از نوبت اول انجام می شود.

 

 

حدود 30 تا 70 درصد ( متوسط 50 درصد ) از چربی تزریق شده برای همیشه در صورت باقی می ماند. در صورت نیاز معمولا تزریق بار دوم 6-4 ماه تو گاهی تزریق سوم یک سال بعد از نوبت اول انجام می شود.

 

آیا امکان برداشت چربی از فرد دیگر مثل خواهر وجود دارد؟

خیر. از چربی کس دیگر نمی توان استفاده کرد.

 

توصیه های بعد از تزریق چربی در صورت

 

– بهتر است روز عمل رانندگی نکنید و فردى را جهت بازگشت به منزل به همراه داشته باشيد.

 

– محل تزریق چربی را دستکاری نکنید. فشار و ماساژ باعث جابجایی چربی تزریق شده می شود(تا 2 هفته).

 

– کبودی، تورم و درد جزیی طبیعی است و ظرف چند روز تا دو هفته برطرف می شود. میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است. مقدار ورم صبح ها بیشتر و عصرها کمتر است. بيشترين تورم و كبودى در تزريق چربى اطراف چشم ها مشاهده مي شود.

 

– جهت کاهش ورم هنگام خوابیدن دو بالش زیر سرتان بگذارید و با زاویه 30 درجه بخوابید (تا چند روز).

 

– 48 ساعت اول از کمپرس یخ بر روی صورت استفاده کنید. کمپرس یخ به جذب کبودی و ورم کمک می کند.

 

– برای کاهش ورم صورت، یکی دو هفته مصرف نمک را به حداقل کاهش دهید.

 

– در دوره نقاهت از انجام دادن کارهایی که مستلزم خم و راست شدن طولانی است خودداری کنید، زیرا می تواند باعث تشدید ورم صورت و طولانی تر شدن آن شود.

 

– پیاده روی آهسته هم از لخته شدن خون در پاها جلوگيرى مي كند و هم ورم صورت را كمتر می کند.

 

– بعد از تزریق چربی ورزش های ستگین تا چند هفته ممنوع است.

 

– حمام کردن از روز دوم بلامانع است. از حمام طولانی مدت خودداری کنید.

 

– از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، حمام طولانی و سونا خودداری نمایید(تا 3 هفته).

 

– 24 ساعت بعد از تزریق چربی ، استفاده از كرم ضد آفتاب و آرایش کردن اشکالی ندارد.

 

– آنتی بیوتیک خوراکی تجویز شده تا 7 روز بعد از تزریق چربی الزامی است. برای بهبود درد استفاده از مسکن های ساده مانند استامینوفن و يا ژلوفن کافی است.

 

– ممکن است طی هفته های اوّل پس از تزریق، دو طرف صورت قرینه نباشد که البته جای نگرانی نیست و در نهایت دو طرف صورت مانند هم خواهد شد(این حالت ناشى از تفاوت جذب تورم در دو نیمه صورت است و نهایتاً اصلاح می شود.)

 

آیا تزریق چربی در صورت عمل بی خطری است؟

 

تزریق چربی بیش از 100 سال است که توسط متخصصین پوست و جراحان پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد و بی خطرترین انتخاب برای افزایش حجم یا برجسته نمودن اجزای صورت است.

 

هزینه تزریق چربی در صورت چقدر است؟

 

تزریق چربی یک عمل زیبایی تخصصی است و هزینه آن با توجه به میزان چربی تزریق شده و زمان عمل تعیین می شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *