مجموعه مقالات

پاک کردن تاتو با لیزر Q-Switched

لیزر Q-Switched انقلابی در حذف و پاک کردن تاتو و ضایعات رنگی ایجاد کرده  و روشی را به وجود آورده که بتوان به صورت بی خطر بهتر تاتو را به صورت نسبی و یا کامل از بین برد.
لیزر یاقوت اولین دستگاهی بود که در درمان تاتو استفاده شد و قادر بود خالکوبی هایی که به رنگ خاکستری یا مشکی بودند را به صورت کامل یا نسبی در چند جلسه از بین ببرد. استفاده از این لیزر برای تغییر رنگ ماده خالکوبی شده در افراد با رنگ پوست تیره، به دلیل رقابت میان رنگ پوست و رنگ ماده خالکوبی شده، پر رنگ یا حتی سفید شدن و بی رنگ شدن پوست و یا ایجاد جوش بر روی پوست را به دنبال داشت.
امروزه لیزرهای دیگری مانند انواع لیزرهای کیو سوییچ می توانند رنگ های بیشتری را از بین ببرند و حتی برای از بین بردن خال‌ها و لکه‌های تیره پوستی (ماه گرفتگی آبی و یا قهوه‌ای)، خالکوبی ها (آبی، سیاه، گاهی قرمز) رنگ های دیگرهم می توان از این لیزرها استفاده کرد.

 

لیزر  Q-switched

در پاک کردن تاتو با لیزر نتایج زیبایی بسیار زیادتر و بروز عوارض احتمالی بسیار کمتر است.
در حال حاضر نمی توان ادعا کرد که با استفاده از لیزری خاص می توان صد درصد در یک یا دو جلسه خالکوبی ها را از بین برد. از آنجا که رنگ های متعددی در خالکوبی ها وجود دارد و رنگ دانه ها نیز در عمق های متفاوتی از پوست وارد می شوند برای تخریب این رنگ دانه ها به جلسات متعدد لیزر و لیزرهای متعدد با طول موج های متفاوت نیاز است.
متاسفانه گاهاً، برای از بین بردن خالکوبی از روش هایی مانند سایش پوست، سرما درمانی (کرایوتراپی) ، الکترو سرجری یا حتی روش های تخریبی مانند ساییدن با نمک و مواد دیگر استفاده می شود که اغلب با نمای ناپسندی همراه خواهد بود
پاک کردن تاتو با لیزر با بهره گیری از تکنیک پیشرفته لیزر کیوسوییچ Q-Switched بهترین درمان برای ضایعات پیگمانته (انواع لکها) می باشد.
این لیزر برای درمان و پاک کردن انواع تاتوهای رنگی ، خالهای تیره مادرزادی (OTA Nevus) و کک مک و Lentigo مناسب است .تعداد جلسات درمانی در این نوع لیزر بسته به نوع ضایعه و محل آن متفاوت می باشد.
پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوییچ Q-switch برای از بین بردن تاتو و رنگدانه های صورت و بدن طراحی و ساخته شده است . به طور معمول برای پاک کردن تاتو از لیزر کیوسوئیچ استفاده می شود که نحوه عملکرد این لیزر به این صورت است که ذرات رنگ داخل پوست را منفجر می کند و آنها را به ذرات ریز تبدیل می کند. این ذرات توسط سلول های لاشه خوار برداشته شده و کم کم دفع می شوند، لذا عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلول های ایمنی بدن انجام می دهند و درواقع رنگ های ریز شده را ریزه خواری کرده و از بین می برند .

روش های پاک کردن تاتو

روش های متعددی برای برداشتن و پاک کردن خالکوبی وجود دارد ، شامل :
•    جراحی و بریدن ناحیه حاوی خالکوبی و سپس دوختن ناحیه
•    درم ابریژن مکانیکی که در این روش از یک وسیله جهت سایش پوست استفاده می شود
•    میکرودرم ابریژن که با پاشیدن پودرهای کریستال اکسید آلومینیوم ، پوست به طور سطحی تراشیده می شود و فقط برای خالکوبی های سطحی کاربرد دارد
•    سل ابریژن که از نمک برای تراشیدن پوست استفاده می شود
•    خارج کردن شیمیایی رنگ توسط یک خمیر خاص
•    سرما درمانی یا کرایوتراپی
•    استفاده از اسیدهای شیمیایی
•    و سرانجام لیزر درمانی یا پاک کردن تاتو با لیزر شامل لیزرهای لایه بردار مثل اربیوم و co2 و لیزرهای غیر لایه بردار مانند کیوسوییچ می باشد .

کاربردهای پاک کردن تاتو با لیزر Q-Switched کیوسوئیچ :

  • حذف و پاک کردن کامل تاتو و خالکوبی صورت و بدن .
    •    حذف خالکوبی و خال های مادر زادی بدن و صورت .
    •    حذف لکهای پوستی و کبودی ، لکه های قهوه ای .
    •    حذف خال و کک و مک پوست بدن و صورت .

” مراقبتهای لازم بعداز پاک کردن تاتو با لیزر خال ولک های صورت وبدن “

به دستورات پزشک معالج عمل نمایید . بطورکلی موارد زیر توصیه می گردد:
۱ ) تا۴۸ساعت پس از لیزر Q-Switched از دارو و یا موادی که پوست را به اشعه حساس میکند مانند (هیدروکینون ولایه بردارور،تینویید موضعی و……) خودداری کنید.
۲)از کرمهای ترمیم کننده بعداز لیزر استفاده نمایید:
الف)پماد چشمی اریترومایسین روی محل لیزر شده بمدت پنج روز
ب)کرم ترمیم کننده بمدت دو هفته
ج)کرم ضد آفتاب هر دو ساعت
۳)تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر Q-Switched صورت خودرا با آب نشویید.
۴)معمولا در طی جلسه اول ودوم بعد از لیزر خالکوبی،خالها ولکه های جلدی ناحیه لیزر شده ممکن است به دلیل سطحی شدن رنگدانه های عمقی پررنگ تر شود که جای نگرانی نیست وبه تدریج کم رنگ تر می شود.
۵)زخم سطحی درناحیه لیزر معمولا پس از۴تا۵ روز از بین می رود.این زخم نباید به هیچ عنوان کنده شود چون باعث ایجاد لکه دائمی می شود که در عرض چند ساعت برطرف می شود.
۶)در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی با پزشک معالج تماس حاصل نمایید.