مجموعه مقالات

درباره کاشت موی روباتیک و با دستگاه چه میدانیم؟

 

 

متاسفانه چندی است بعضی از همکاران شاغل در کاشت مو ، تبلیغاتی راجع به کاشت مو با دستگاه رباتیک مطرح میکنند که منجر به سر در گمی مراجعین محترم شده، همچنین این موضوع سوالاتی را در ذهن دوستان عزیز ایجاد کرده که همینجا سعی میکنیم توضیحاتی مجمل و کافی ارایه دهیم.

 

دستگاه SAFER که مخفف کلمه(Suction Assisted Follicular Extraction and Reimplantation ) میباشد در واقع اساس کاشت موی FIT را تقلید میکند . با این تفاوت که برای برداشت گرافتها از پشت سر از دستگاه استفاده میکند .این دستگاه Omnigraft نام دارد و ساخت یک کمپانی فرانسوی به نام medicamat می باشد . این دستگاه برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی وارد ایران شد . در ان زمان دستگاه مذکور توسط تعداد محدودی از پزشکان مورد استفاده واقع گردید  که از ان به عنوان کاشت موی اتوماتیک یا SAFER  نام برده شد . در ان زمان دستگاه مذکور قابلیت برداشت گرافتها به روش FIT ، جدا نمودن گرافتها و نیز کاشت انها با متد پانچ را داشت . پس از مدتی انجمن متخصصان پوست ایران ممنوعیت این دستگاه را به دلیل زیان اور بودن ان برای افرادی که تحت عمل پیوند مو قرار میگیرند اعلام نمود . مهمترین اشکالات این دستگاه به شرح ذیل میباشد :

 

-1احتمال انتقال بیماریها به دلیل عدم امکان استریل نمودن کلیه قسمتهای دستگاه به خصوص تیوپهای انتقال دهنده گرافتها

-۲ایجاد تخریب و جوشگاه در نواحی دهنده و گیرنده

-۳از دست رفتن حدود  ۳۰ تا ۵۰ درصد فولیکولها در حین خارج کردن انها از پوست

همچنین در سال ۲۰۰۲ در کنگره اروپایی پیوند مو در لندن ، نماینده علمی شرکت سازنده دستگاه اقدام به معرفی ان به سایر پزشکان نمود که مورد مخالفت تمامی اعضا حاضر در کنگره قرار گرفت و عملا شرکت سازنده از پاسخگویی به اشکالات واد بر دستگاه باز ماند .

امروزه این دستگاه فقط برای اموزش کاشت مو و صرفا برای افراد مبتدی مورد استفاده قرار میگیرد .

دستگاه جدیدتری هم که به تازگی توسط همان شرکت سازنده به جامعه پزشکی معرفی شده ، در اصل همان دستگاه قدیمی است که صرفا بعضی قسمتهای دیجیتالی به ان اضافه شده و در اساس تکنیک ان تغییری ایجاد نشده  است .

همچنین در اخرین بیانیه انجمن بین المللی جراحان مو ISHRS بین دو روش  FIT وFUT  مقایسه ای انجام شده که در نهایت نظر همه همکاران بر ارجحیت روش FUT برFIT بدلیل کیفیت بالاتر ان قرار گرفته است .

 

در رابطه با روبات کاشت مو نیز که نخستین بار توسط شرکت سازنده امریکایی ان یعنی  ARTAS  به جامعه جهانی معرفی شده ،ودر سال ۲۰۱۱ برای نخستین بار در ایالت الاسکای امریکا از ان پرده برداری شد ، سازندگان ان اظهار داشتند که بدلیل نواقص زیاد دستگاه ، فعلا در مرحله ازمون و خطا قرار داشته و تولید ان به مرحله انبوه نرسیده است،.

اما انچه مسلم است اینکه مراکز متعددی در سطح جهان در حال تحقیق و پژوهش برای به مرحله اجرایی در آوردن پدیده کاشت موی روباتیک میباشند و به طور قطع این شاخه از علم پزشکی نیز وارد مرحله جدیدی از حیات خود خواهد شد.