کاشت مو

کاشت مو

کاشت موی طبیعی جزو مؤثرترین روش‌های درمانی ارائه شده برای جبران موهای ریخته شده می باشد ، کاشت موی طبیعی که ترمیم موها و بازیابی موهای از دست رفته کمک شایانی می نماید، زیبایی ، جوانی و جذابیت از دست رفته را احیا کرده و به فرد چهره ی ایده آل و زیبایی را ارائه خواهد کرد . کاشت موی طبیعی که در کلینیک زیبایی بهرویان با استفاده از آخرین متد روز دنیا و توسط تیم متخصص و فوق تخصص کاشت مو انجام می شود نتایج آایده ال ، دائمی و ظاهری طبیعی را برای فرد به همراه خواهد آورد .

فوائد کاشت مو

در کاشت مو طبیعی، واحدهای فولیکولی مو از ناحیه اهداکننده مو که اغلب موی پشت سر است جدا می‌شود و به ناحیه دریافت‌کننده (ناحیه طاس سر) انتقال داده می‌شود.این اقدام باعث پر پشت شدن موها و افزایش تراکم آن می شود که می توان از مهم ترین مزایای آن از بین بردن طاسی های دائمی را اشاره کرد . کاشت موی سر و کاشت مو ابرو روشی ایمن است که هیچ گونه عارضه ای برای فرد در پی نخواهد داشت ، دوره بهبودی بعد از کاشت مو بسیار کوتاه است و فرد در کم ترین زمان ممکن به نتایج مثبتی خواهد رسید . مسئله‌ای که در موفقیت و اثرگذاری این عمل بسیار مهم است این است که جراحی که این روش را انجام می‌دهد باید مهارت و تجربه بالایی داشته باشد.

ریزش مو یکی از معضلاتی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است. ریزش موی مداوم باعث تحریک پوست سر شده و  کم کم باعث می شود که فرد دچار کم پشتی و یا طاسی شود ، ظاهر فرد بعد از این تغییرات به شدت تخریب می شود و نیاز به درمان ریزش مو و یا کاشت مو در مناطق طاسی خواهد بود .

یکی از مهم ترین و موثر ترین درمان ها برای طاسی سر ، و یا ریختگی موها کاشت مو به روش طبیعی است . که می تواند علاوه بر جبران موهای از دست رفته ، شادابی و جوانی را به چهره ی فرد باز گرداند.

کاشت-مو-طبیعی

دلایل ریزش مو

برخی از دلایل ریزش مو عبارتند از:
• استرس
• عوامل ژنتیکی
• شرایط محیطی
به این ترتیب ممکن است بنابر این دلایل فرد دچار ریزش مو شود. در برخی موارد ریزش موی شدید باعث می شود که فرد دچار طاسی شود . در این مواقع باید فرد اقدام به کاشت مو نماید. در این مقاله کاشت مو را به طور کامل شما توضیح خواهیم داد.

تعریف کاشت مو

کاشت مو روشی مطمئن برای درمان کم مویی و ریزش مو است که باعث می شود موهای شما پرپشت شوند و ریزش موهایتان به طور کامل برطرف گردد.
در کاشت مو واحدهای فولیکولی مو را از ناحیه اهدا کننده مو جدا می کنند و به ناحیه ی دریافت کننده انتقال می دهند. معمولا ناحیه ی اهدا کننده مو پشت سر می باشد و ناحیه ی دریافت کننده ناحیه ی طاس سر می باشد.
کاشت مو یک عمل سرپایی است که نیازی به بیهوشی ندارد. با انجام بی حسی می توان این عمل را به راحتی انجام داد. بعد از انجام کاشت مو پانسمان بر روی سر گذاشته می شود. فردای آن روز بیمار برای تعویض پانسمان باید به پزشک مراجعه کند. پزشک وی را معاینه می کند و شستشو انجام خواهد شد.
روز دوم بعد از عمل بیمار می تواند به حمام برود اما نباید محل کاشت مو دستکاری شود. دلمه های ایجاد شده تا روز پانزدهم کم کم از بین خواهد رفت. موهایی که کاشته شده اند تا 2 هفته رشد خواهند کرد. این بدین معناست که پیوندها با موفقیت انجام شده است.

کاشت موی طبیعی

کاشت مو

بعد از کاشت مو چه اتفاقی می افتد ؟

توجه داشته باشید که از هفته سوم درصد زیادی از موهای شما ریزش خواهند کرد ولی ریشه ی موها زنده می مانند. از ماه دوم موهای جدید ظاهر می شوند. ابتدا موهای شما ممکن است نازک و کرکی باشند اما به مرور زمان موهایتان ضخیم می شوند و رشدشان عادی خواهد شد. حتی ممکن است که همراه با ریزش موهای کاشته شده برخی از موهای قبلی بیمار نیز دچار ریزش شوند. ممکن است این روند تا 4 ماه ادامه داشته باشد اما جای نگرانی نیست زیرا ممکن است که موهای قبلی تان نیز وارد فاز استراحت شوند و به این دلیل دچار ریزش شوند. در واقع به این حالت شوک می گویند. با ایجاد شوک موهای شما ممکن است مدتی حتی کم پشت تر از قبل شوند. اما بعد از گذشت چندین ماه رشد موهای شما بیشتر خواهد شد و بی شک نتایج مطلوب تری را خواهید دید.

کاشت-موی-طبیعی

مزایای ویژه کاشت موی طبیعی :این روش کم تهاجم بوده و آسیبی به پوست سر وارد نمی کند
امکان جراحی با بی حسی موضعی وجود دارد
جای زخم بسیار کمی ایجاد می شود
دوره نقاهت آن بسیار کم بوده و می تواند نتایج را به زودی نشان دهد
نیازهای درمانی کمی بعد از عمل لازم است
نواحی برداشت واحدهای فولیکولی بیشتر و امکان استخراج موی بدن (BHT)
بهترین روش برای موارد خاص و کوچک (بهترین روش بازسازی ابرو)

افراد مناسب برای کاشت مو

برای اینکه متوجه شوید که کاشت مو برای شما مناسب است یا خیر باید برخی از علل را بررسی نمایید.

کاشت مو

سن:
هرچند که کاشت مو محدودیت سنی ندارد، اما افرادی که در سنین 18 تا 25 سال هستند باید بررسی های دقیق و تخصصی برای علت ریزش موی آن ها  انجام شود. در صورتی که عاملی به جز موارد ژنتیکی و یا تغییرات پوستی در این امر دخیل باشد ، ابتدا شیوه های درمانی به کار گرفته خواهد شد و در صورتی که بیمار نتیجه ای دریافت ننمود و ریزش موها درمان نشد ، کاشت موی طبیعی توصیه خواهد شد . به یاد داشته باشید که تشخیص نوع درمان با متخصص پوست ، مو و زیبایی خواهد بود .

وضعیت سلامت:
نیاز است که وضعیت سلامت فرد با انجام آزمایشات لازم مورد بررسی قرار گیرد.

بانک مو:
بانک مو نقش موثری در نتیجه ی کاشت مو دارد. افرادی که ناحیه ی پشت سرشان تراکم بالایی دارد کاندیدای بهتری برای انجام کاشت مو هستند. اما با پیشرفت علم و به کمک متدهای جدید افرادی هم که موهایشان تراکم کم دارد می توانند کاشت مو را انجام دهند و شاهد نتایج رضایت بخشی باشند.

کاشت مو

میزان شلی پوست:
شلی پوست نقش موثری در نتیجه کاشت مو دارد. با توجه به میزان شلی پوست باید کاشت مو و بخیه انجام شود. میزان شلی پوست را پزشک بررسی خواهد کرد.

موارد کلی در رابطه با افراد مناسب برای کاشت مو

 • مردانی که که ریزش موی هورمونی و یا ژنتیکی دارند و موهای خود را به طور کامل از دست نداده اند .
 • خانم های که در قسمت جلوی سر موهای نازک و کم پشتی دارند و لی در قسمت پشت سر تراکم موها برای کاشت مو به اندازه کافی وجود دارد .
 • کسانی که کاشت مو با روش  FUT انجام داده اند و بعد از گذشت مدتی موهایشان حالت غیر طبیعی به خود گرفته است .

موارد منع شده برای کاشت مو

 • کسانی که به دیابت مبتلا هستند ممکن است کاشت مو بI مانند افراد عادی برای آنها موفقیت آمیز نباشد و به همین دلیل کاشت مو با ریسک بالاتری برای  آنها انجام می گیرد .
 • کسانی که به فشار خون مبتلا هستند پیش از کاشت مو باید بیماری خود را کنترل کرده باشند
 • بیماری های پوستی در قسمت سر پیش از کاشت مو باید برطرف شوند.

کاشت مو

روشهای کاشت مو

کاشت مو معمولا به روش های زیر انجام می شود:

کاشت مو به روش FUT

در این روش مقداری کمی مو را از ناحیه ی اهدا کننده که معمولا پشت سر است برداشته و به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شوند. هر گرافت شامل 1 الی 4 تار مو می باشد. بعد از بزرگنمایی با میکروسکوپ، گرافت ها را در محل دریافت کننده قرار می دهند.

این روش شامل 4 مرحله می باشد که عبارتند از:

• برداشت مو از ناحیه اهدا کننده
• آماده سازی گرافت
• ایجاد ناحیه دریافت کننده
• قرار دادن گرافت

روش های کاشت مو

کاشت مو به روش FIT

در این روش کاشت مو واحدهای فولیکولی را با استفاده از یک پانج خیلی ریز یکی یکی برداشته و در محل دریافت می کارند. این روش کاشت مو معمولا برای افرادی انجام می شود که دارای بانک موی مناسب باشند. در این روش در صورتی که بانک مو ضعیف باشد می توان از موهای بدن نیز استفاده نمود.به طور خلاصه کاشت مو به روش FIT شامل مراحل زیر می باشند :

 • پس از اینکه موها با ماشین کوتاه شد قسمت برداشت موها  از بانک مو علامت گذاری می شود موهای بانک مو معمولا در پشت سر هستند که مقاوم تر هستند .
 • حال خط موی جدید برای بیمار مشخص می شود هر چقدر این خط به درستی  توسط متخصصین کلینیک زیبایی طراحی شود نتیجه کاشت مو طبیعی تر خواهد بود.
 • حال بیمار دراز می کشد تا پیوند مو آغاز شود پوست سر ضد عفونی می شود و با لیدوکایین بی حسی موضعی برای وی انجام میگیرد.
 • حال به وسیله پانچ های کوچک و با استفاده از عینک هایی که بزرگ نمایی انجام می دهند برداشت موها برای کاشت مو  از بانک مو آغاز می شود .پانچ حرکت چرخشی دارد و وارد زیر پوست میشود و به قسمت پیاز مو آسیبی وارد نکرده و آن را بدون لطمه خارج می کند .
 • حال پشت سر پانسمان می شود و فولیکول ها در ظرف های مخصوص در کلینیک زیبایی نگه داری می شوند.
 • بعد از بی حسی مناطق طاسی با استفاده از تیغ های مخصوص سوراخ هایی ایجاد می شود این شکاف ها به اندازه سه  تا چهار میلی متر هستند.
 •   در نهایت گرافت های  مو تک به تک وارد سوراخ ها می شود در این مرحله باید ریشه مو  مرطوب نگه داشته شود تا آسیبی به آنها وارد نشود.

مزایای کاشت مو به روش FIT

 • این روش کم تهاجمی بوده و در آن گرافت ها و بافت های مجاور به صورت جدا و با پانچ های مخصوص از پوست سر جدا می شود و در  پوست هیچ گونه برشی ایجاد نخواهد شد به همین دلیل افراد زیادی هستند که به دلیل کم تهاجمی بودن آن روش کاشت مو FIT را  ترجیح می دهند .
 • کم شدن جای زخم : با اینکه بسیاری از متخصصان کاشت مو  روش FUT را با دقت هر چه بیشتر انجام می دهند به گونه ایی که ردی از زخم دیده نشده و در میان موها پنهان می شود اما به هر حال پوست سر  مقداری در این قسمت کشیده می شود  و در برخی موارد  جای زخم  مقداری شکلی برجسته به خود می گیرد.
 • مدت  زمان انجام کاشت مو کمتر است که دوره بهبودی سریع تر شکل می گیرد  و بعد از کاشت مو  نیازهای درمانی کمتری احتیاج پیدا خواهید کرد.این امر به دلیل کم تهاجمی تر بودن روش FIT است و از بخیه استفاده نمی شود زیرا در صورت ایجاد زخم و همچنین بخیه شما باید دوباره به پزشک خود برای برداشتن بخیه ها مراجعه کنید و همچنین باید  از زخم ها مراقبت کنید.

ریزش مو سکه ای

این نوع ریزش مو نیز ممکن است مانند ریزش موی طبیعی در هر فردی دیده شود. این ریزش مو ممکن است علاوه بر موی سر در مژه و ابرو نیز ایجاد شود. اغلب افراد بر این گمان اند که این ریزش مو باعث طاسی دائم می شود. اما این گونه نیست. ممکن است که در ناحیه ای که دچار ریزش شده است مجدد رشد مو انجام شود.
این نوع ریزش مو اغلب ژنتیکی است اما دلایل دیگری نیز برای ریزش موی سکه ای وجود دارد که یکی از دلایل آن ممکن است وجود عفونت یا قارچ در بدن باشد. همچنین استرس و عوامل محیطی از دیگر دلایل بروز این مشکل هستند.

دلایل ریزش مو

درمان ریزش موی سکه ای

ابتدا درمان دارویی برای فرد تجویز می شود و فرد با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک ممکن است بتواند از ریزش مو جلوگیری نماید.
اگر مشکل با دارو برطرف نشد فرد می تواند از روشهای زیر اقدام به درمان نماید:
• پی آر پی
• مزوتراپی
اگر این روش ها نیز جوابگو نبودند باید از کاشت مو برای درمان ریزش موی سکه ای استفاده نمود.

ریزش مو بعد از کاشت مو

در ابتدا موهای کاشته شده تا بیست روز رشد پیدا می کند و به اندازه قابل ملاحضه ایی بلند می شود و بعد از گذشت تقریبا یک ماه دیگر موها وارد مراحله  دیگر می شوند و شروع به ریزش می کنند که این امر نه به فرد بستگی دارد و نه به متخصصی که  کاشت مو را انجام داده است وتنها افراد نادری هستند که بعد از کاشت مو دچار ریزش مو نمی شوند  که هنوز هم دلایل آن مشخص نیست .
پس از اینکه موها ریزش پیدا می کنند موها به حالت خواب می روند و به مدت تقریبا سه ماه رشدی پیدا نمی کنند و پس از طی شدن این دوره رشد دائمی موها آغاز می شود که می توانید رشد موهای کاشته شده را به مانند دیگر مو های خود مشاهده  کنید و آنها را اصلاح کنید .

اقدامات قبل و بعد از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو
قبل از کاشت مو لازم است که مشاوره ای با پزشک انجام گیرد تا اطلاعات لازم در اختیار بیمار قرار گیرد و توصیه های لازم توسط پزشک به وی ارائه شود تا عمل با موفقیت انجام گیرد.
لازم است که یک هفته قبل از کاشت مو از مصرف دخانیات خودداری نمایید و همچنین مشروبات الکلی مصرف ننمایید.

یکی از اقدامات مهم قبل از کاشت مو قطع مصرف داروهای ضد انعقاد مثل آسپیرین و وارفارین است که باید از چند روز قبل انجام شود.

روز عمل نیز باید موهایتان را چندین بار با شامپو بشویید و مایعات زیاد ننوشید.

مراقبت های بعد از کاشت مو
بعد از کاشت مو نیز باید اقدامات و مراقبت های لازم صورت گیرد تا فرد هر چه زودتر به بهبودی دست یابد. برخی از مراقبت های مهم بعد از کاشت مو عبارتند از:
• استفاده از کمپرس یخ هر یک ربع یک بار
• عدم انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سخت و خم شدن
• استفاده از دو بالشت نرم در هنگام خواب
• عدم مصرف داروهایی مانند آسپرین، ناپروکسن، بروفن و مسکن های دیگر
• عدم رنگ کردن و کوتاه نمودن مو تا یک ماه بعد از کاشت مو
• شستن موها با شامپوی ملایم مانند شامپو بچه و با ملایمت

شستشوی سر پس از کاشت مو یکی از نکات مهم  می باشد، اشخاص پس از کاشت مو در زمان شستن موها نهایت دقت را داشته باشند .

روز اول تا چهارم پس از کاشت مو :

کلینیک زیبایی بهرویان به تمامی اشخاصی که کاشت مو را انجام داده اند توصیه می کند که چهار روز اول پس از کاشت مو با سرم شستشو که پزشک تجویز نموده است موهای سر را مرطوب نگه دارند ، نیاز است بیمار هر یک ساعت یکبار این سرم را به موهای سر خود بزند .

روز پنجم پس از کاشت مو :

از روز پنجم تا سه هفته پس از کاشت مو نیاز است که شخص موهای خود را طبق اصولی که پزشک بیان کرده است با شامپو بچه به آرامی شستشو دهد در این بازه زمانی برخی از پزشکان کاشت مو توصیه می کنند که شخص برای مرطوب نگه داشتن موهای سر آبپاشی موها را با آب جوشیده سرد شده برای پیشگیری از لخته یا کراست انجام دهند .

در زمان استحمام شخص باید دقت نماید در زمان شستن موها فشاری به موهای شسته شده وارد نشود .

روز اول تا چهارم پس از کاشت مو :

کلینیک زیبایی بهرویان به تمامی اشخاصی که کاشت مو را انجام داده اند توصیه می کند که چهار روز اول پس از کاشت مو با سرم شستشو که پزشک تجویز نموده است موهای سر را مرطوب نگه دارند ، نیاز است بیمار هر یک ساعت یکبار این سرم را به موهای سر خود بزند .

سوالات کاشت مو

چه افرادی واجد شرایط کاشت ابرو هستند؟
معمولا افرادی که ابروهای تکه ای دارند و یا ابروهایشان ظریف است و تراکم کمی دارد می توانند به راحتی کاشت ابرو را انجام دهند. البته موفقیت در این کاشت بستگی به دقت و تبحر پزشک دارد.

آیا می توان موهای کاشته شده را فر و رنگ کرد؟
بله موهای کاشته شده شما مانند موهای طبیعی تان هستند و به راحتی می توان آنها را رنگ یا فر نمود اما در ماه اول بعد از کاشت مو از این کار بپرهیزید.

آیا می توان مو را از شخص دیگر گرفت و پیوند زد؟
خیر. این اقدام امکان پذیر نمی باشد. زیرا سیستم ایمنی و خصوصیات بافتی هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد و اگر این کار صورت گیرد موهای کاشته شده پس زده می شوند و پیوند انجام نخواهد گرفت.

آیا بعد از کاشت مو، ناحیه ی پشت سر خالی می شود؟
با توجه به اینکه از پشت سر به عنوان بانک مو استفاده می شود ممکن است برخی از افراد نگران خالی شدن پشت سرشان باشند. اما این گونه نیست. درست است که موهای برداشته شده مجدد رشد نخواهند کرد اما پزشک با تکنیک های مخصوص طوری موها را بر می دارد که در پشت سر مشخص نیست. در واقع این محل در زیر خواب موهای پشت سر مخفی می شود.

آیا کاشت مو دردناک است؟
خیر. کاشت مو یک عمل سرپایی است که با بی حسی انجام می شود و تنها دردی که بیمار حس می کند تزریق ماده بی حسی است.

اگر قسمتی از پوست سر سوخته باشد امکان کاشت مو وجود دارد یا خیر؟
بله. در ناحیه ای که سوختگی در سر و صورت باشد می توان با عمل کاشت مو آن ناحیه را اصلاح نمود.

آیا برای کاشت مو باید موها تراشیده یا کوتاه شوند؟
بله. جهت پیشگیری از عفونت و سهولت در برداشت مو قبل از کاشت مو باید موهای فرد ماشین شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
باتشکر، مدیریت سایت کلینیک بهرویان

About the Author

کلینیک زیبایی پوست | لیزر موهای زائد | کاشت مو
بهرويان در سال 1394 با اخذ مجوز رسمي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با مديريت و مسئوليت فني آقاي دکتر محمد حسن ناصح ( متخصص پوست و مو ) تاسيس و راه اندازي گرديد. اين کلينيک با بهره گيري از همکاران متخصص و مجرب در رشته هاي فوق تخصص جراحي پلاستيک و زيبايي و پوست، مو، زيبايي و ليزر و تغذيه و رژيم درماني خدمات خود را ارائه مي دهد.

ارسال پاسخ

12 − 2 =